مدت زمان مطالعه3 دقیقه

کاهش تورم بینی

مدت زمان مطالعه3 دقیقه

روش هایی برای کاهش تورم بینی

دکتر مسعود حسن پور ، جراح زیبایی بینی در این رابطه موارد مورد نیاز را ارائه نموده اند .

بعد از انجام جراحی زیبایی بینی دستورالعمل هایی که در اختیار شما قرار می گیرد، تحت عنوان مراقبت های بعد از جراحی بینی توسط جراح بینی ارائه شده است.

حدوداً دو هفته قبل از انجام جراحی باید نسبت به این عمل زیبایی آمادگی داشته باشید و بعد از آن نیز باید اقدامات بعد از جراحی را به خوبی انجام دهید .

بخش مهمی از توصیه ها مربوط به روش هایی برای کاهش تورم بینی و صورت بعد از جراحی بینی می باشد. همانطور که میدانید روش انجام جراحی بر روی افراد مختلف متفاوت خواهد بود و نتیجه جراحی با توجه به نوع بینی شما دارای تفاوت می باشد، از اینرو تورم در جراحی بینی گوشتی نسبت به تورم در جراحی بینی استخوانی متفاوت خواهد بود میزان تورم و کبودی دور چشم ها در افراد مختلف متفاوت است اما راهکارهایی کلی برای از بین بردن تورم بینی بعد از جراحی در نظر گرفته شده است که می‌تواند کمک بزرگی به شما برای رفع این عارضه در کمترین زمان داشته باشد. برای این منظور میتوانید آمادگی قبل و بعد از جراحی بینی را از دکتر خود جویا شوید .

اقدامات اصلی برای کاهش تورم بینی بعد از جراحی

شامل موارد زیر خواهد بود:

دو هفته قبل از عمل مراقبت های لازم را انجام دهید

ارائه گزارش مصرف دارو 

در رابطه با مصرف داروهایی که به صورت روزانه انجام می دهید حتماً با پزشک خود مشورت نمایید. مصرف برخی از داروها ممکن است اثراتی در طول جراحی یا در دوران بعد از عمل داشته باشد که کبودی و یا تورم بعد از جراحی را طولانی تر نماید .

در چنین مواردی با ایجاد تغییر در نوع و نحوه مصرف داروها حدوداً دو هفته قبل از عمل بینی میتوان از تورم زیاد بینی بعد از جراحی جلوگیری نمود .همانطور که می دانید خروج مواد دارویی از بدن نیاز به زمان دارد و به محض قطع مصرف دارو این اتفاق نمی افتد.

نکته بعدی همکاری با پزشک می باشد شما باید حداقل دو یا سه جلسه قبل از جراحی بینی مشاوره های لازم در خصوص مصرف داروها و یا حساسیت هایی که داروی و یا غذایی هستند را داشته باشید و این موارد را به پزشک خاطرنشان نمایید.

خوردن غذای سالم

پیروی از یک رژیم غذایی سالم بعد از عمل جراحی می تواند کبودی و تورم شما را کاهش دهد خوردن میوه و سبزیجات یکی از مواردی است که می‌تواند برای کاهش میزان کبودی و تورم بعد از جراحی بینی موثر باشد مصرف مایعات زیاد و آب کافی یکی از مواردی است که باعث ترمیم بافت ها و کاهش ورم در بینی می شود

دخانیات مصرف نکنید

مصرف سیگار و دخانیات باید قبل از انجام جراحی بینی قطع شود زیرا مصرف سیگار دوره ترمیم و نقاهت بعد از جراحی را طولانی تر می نماید همچنین دخانیات احتمال بروز عفونت در افراد را افزایش می دهد.

 

علت کبودی بعد از عمل بینی

هدف از عمل بینی، درمان مشکلات تنفسی و تسهیل تنفس فرد و یا زیبایی صورت است. در برخی از این عمل‌ها، پزشک جراح باید استخوان بینی را بشکند یا تغییر شکل دهد. در چنین مواردی، شکستن استخوان بینی و بریدن پوشش بالایی و پایینی استخوان بینی یا همان پریوست، در حین عمل، موجب بروز ورم و کبودی در مناطق اطراف بینی می‌شود. این ورم و کبودی ممکن است چند روز و گاهی چند هفته ادامه داشته باشد. برای رفع ورم و کبودی زیر چشم و اطراف بینی، حتما باید به توصیه‌های پزشک خود عمل کنید.

استفاده از کمپرس سرد

حتماً بعد از انجام جراحی بینی از کمپرس سرد در اطراف بینی استفاده نمایید. کمپرس سرد را روی چشم ها و زیر چشم ها به گونه ای قرار دهید که گونه و پیشانی شما را پوشش دهد از قرار گرفتن کمپرس روی بینی خودداری نمایید.

معمولاً شکل کمپرس ها به حالتی است که روی بینی را در بر نمی گیرد .اولین و مهمترین اقدام برای کاهش ورم صورت بعد از جراحی بینی استفاده بلافاصله از کمپرس سرد می باشد.

در روزهای ابتدایی از کمپرس با مقدار بیشتر استفاده نمایید .البته باید در نظر داشته باشید که روز سوم بعد از جراحی تورم شما در حالت حداکثر قرار می گیرد. بنابراین برای کاهش این میزان تورم در روز های اول و دوم از کمپرس سرد بیشتری استفاده کنید. دقت داشته باشید که از کمپرس های مخصوص بعد از جراحی بینی استفاده کنید و به هیچ عنوان از کیسه های یخ و یا قرار دادن مستقیم یخ روی پوست صورت استفاده نمایید.

نیاز است تا در ۴۸ ساعت اولیه برای درمان ورم صورت و تسکین دردی که از جراحی به جا مانده است از کمپرس سرد استفاده کنید.

سرتان را بالا نگه دارید

دقت داشته باشید که برای استراحت و یا خوابیدن حتماً سرتان را بالاتر از تنه نگه دارید این اقدام نفس کشیدن و یا استراحت را برای شما آسان تر کرده و البته از وارد شدن فشار به سر تا میزان قابل مشاهده ای می کاهد.

به پانسمان و گچ روی بینی دست نزنید

برای بیرون کشیدن تامپون های بینی حتماً به جراح متخصص مراجعه نمایید و همچنین نیاز است تا به گچ روی بینی و بخیه ها به هیچ عنوان دست نزنید .معمولاً گچ بینی بعد از یک هفته نیاز است تا برداشته شود این اقدام همانطور که بیان شد باید توسط جراح بینی انجام شود، همینطور برای چسب زدن بینی برای اولین بار باید جراح‌بینی این اقدام را انجام دهد در صورتی که بخیه های جراحی داشته باشید این اقدام توسط جراح انجام شده و شما به هیچ عنوان نباید به بخیه ها و بانداژ بینی دست بزنید.

 

دکتر مسعود حسن پور متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی زیبایی بینی در تهران و دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند.

آدرس : تهران، سعادت آباد.خیابان سرو غربی بعد از بلوار پاک نژاد.ساختمان نگار.طبقه اول.واحد ۴۸

تلفن : 021۲۸۴۲۸۰۵۶آدرس اینستاگرام

دکتر مسعود حسن پور

دکتر مسعود حسن پور

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

خدمات:
جراحی های زیبایی بینی
جراحی های ترمیمی بینی
جراحی انحراف تیغه بینی
شکستگی بینی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
تحرک و ورزش بعد از جراحی بینی چگونه است؟

تحرک و ورزش بعد از جراحی بینی چگونه است؟

جراحی زیبایی بینی یا عمل رینوپلاستی یکی از اقداماتی است که باعث اصلاح قوز و نوک بینی و رفع عیوب ظاهری آن می‌شود. همان طور که میدانید عمل جراحی بینی نیاز به مراقبت های لازم و رعایت نکات بعد از جراحی می باشد که در نهایت منجر به از بین رفتن ورم و...

جراحی بینی استخوانی مرحله به مرحله

جراحی بینی استخوانی مرحله به مرحله

همانطور که می دانید افراد از آناتومی صورت خاصی برخوردار است. از این رو لازم است پزشک متخصص پیش از اقدام به انجام جراحی بینی، ابتدا آناتومی صورت بیمار را بررسی کند. اگر یک پزشک متخصص در خصوص زیبایی شناخت کافی نداشته باشد نمی تواند با قرار دادن اجزای...

بیهوشی بعد از جراحی بینی چه اثراتی دارد ؟

بیهوشی بعد از جراحی بینی چه اثراتی دارد ؟

عمل جراحی بینی که یکی از محبوب ترین عمل های زیبایی در چهره می باشد، دارای قواعد و اصولی است که ازجانب جراح زیبایی بینی مد نظر قرار می‌گیرد . یکی از مهمترین موارد برای انجام عمل بینی انتخاب جراح بیهوشی و متخصص بیهوشی است که با دقت و مهارت این اقدام...

بهترین سن برای جراحی بینی استخوانی

بهترین سن برای جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی یکی از انواع جراحی های زیبایی بینی است که برای افراد دارای بینی استخوانی انجام می شود. به دلیل تفاوت هایی که میان بینی استخوانی و گوشتی وجود دارد اقدامات و تکنیک هایی که در روند جراحی بینی استخوانی انجام می شود متفاوت است. در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *