دکتر مسعود حسن پور 4 جراحی بینی 4 تحرک و ورزش بعد از جراحی بینی چگونه است؟
مدت زمان مطالعه3 دقیقه

تحرک و ورزش بعد از جراحی بینی چگونه است؟

مدت زمان مطالعه3 دقیقه

جراحی زیبایی بینی یا عمل رینوپلاستی یکی از اقداماتی است که باعث اصلاح قوز و نوک بینی و رفع عیوب ظاهری آن می‌شود. همان طور که میدانید عمل جراحی بینی نیاز به مراقبت های لازم و رعایت نکات بعد از جراحی می باشد که در نهایت منجر به از بین رفتن ورم و کبودی می‌شود.

نکات مهمی که به بیماران بعد از جراحی خاطرنشان می‌شود، در خصوص انجام فعالیت های روزانه و یا ورزش می باشد. یکی از دغدغه های مراجعین بعد از جراحی بینی انجام فعالیت های روزانه و زمان مناسب برای ورزش کردن و یا شنا می باشد.

ورزش بعد از جراحی بینی

ورزش بعد از جراحی بینی

پزشک به شما توصیه می‌کند که از انجام ورزش های سنگین فوراً بعد از جراحی بینی جلوگیری نمایید. بنابراین توصیه می شود که مطلب ارائه شده توسط دکتر مسعود حسن پور را مطالعه و سپس اقدام به انجام فعالیت های مد نظرتان به نمایید.

عمل زیبایی بینی باعث میشود که بینی نسبت به گذشته حساس تر بشود همچنین بعد از جراحی رگهای خونی بینی دچار حساسیت شده و در صورت انجام فعالیت سنگین و بالا رفتن ضربان قلب شاهد خونریزی در بینی خواهید بود.

خونریزی بینی باعث می شود که تاثیرات منفی روی نتیجه عمل بگذارد، طبق دستورات مراقبت های بعد از جراحی بینی ، بعد از عمل می توانید به آرامی راه بروید، اما از بالا رفتن از پله های زیاد و وارد کردن فشار به سر خودداری نمایید. همان طور که بیان شد از انجام فعالیت هایی که تنفس را برای تان مشکل می سازد و یا باعث بالا رفتن فشار خون می گردد خودداری نمایید، بد نیست بدانید که بهبودی کامل استخوان بینی شش هفته بعد از جراحی صورت می گیرد. بنابراین هرگونه آسیب دیدگی در این ناحیه در طول دوماه اول بعد از جراحی تاثیر زیادی در شکل نهایی بینی خواهد داشت، بنابراین با توجه به نکته ذکر شده دقت ویژه‌ای در مراقبت از بینی در در شش هفته اول داشته باشید.

دو هفته اول بعد از عمل از فعالیت های زیاد و شدید خودداری نمایید، همچنین برای جلوگیری از وارد شدن فشار به سر در زمان خواب و یا استراحت از یک بالشت بلند و شیب دار استفاده کنید. در این دوره سعی کنید که در کنار رعایت موارد فیزیکی حتماً رژیم غذایی رعایت نمایید، تا ورم و کبودی بینی به سرعت از بین برود.

باشگاه بعد از جراحی بینی

حدود یک ماه بعد از عمل به راحتی می توانید فعالیت های ورزشی قبل را آغاز کنید.

پزشکان توصیه می‌کنند که در هفته اول بعد از جراحی پیاده روی سبک داشته باشید، زیرا تحرک ساده باعث بهبود جریان خون می شود که می تواند به از بین رفتن کبودی و تورم کمک کند پیاده روی به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز مجاز می باشد.

همان طور که بیان شد دویدن و یا تند راه رفتن و انجام فعالیت های هوازی که منجر به بالارفتن تپش قلب و در واقع افزایش جریان خون می شود در هفته اول بعد از جراحی بینی ممنوع است. شما باید با یک برنامه ریزی دقیق فعالیت های ورزشی را از کم آغاز نموده و حرکات هوازی سبک را انجام دهید به آهستگی و به صورت تدریجی فعالیت ها را سنگین تر کرده. با فشار زیاد و یکباره به بینی وارد نشود تنفس نقش بسیار مهمی در زمان انجام فعالیت های ورزشی دارد ،که شما باید به این نکته توجه داشته باشید که بعد از جراحی به علت تورم بینی تنفس بیمار کامل نیست و در بسیاری از افراد مسیر تنفس از راه بینی مسدود می باشد، بنابراین ورزش کردن در چنین شرایطی دشوار و به ضرر بیمار می باشد.

اگر نیاز به مصرف مکمل ورزشی دارید باید پزشک خود مشورت نمایید . در هفته اول از رفتن به باشگاه خودداری کنید و در صورت تایید پزشک از مکمل های ورزشی بعد از ۷ روز استفاده کنید، انجام تمرینات ورزشی مانند استپ تردمیل و باروی برای شروع مناسب می باشد، اما تمریناتی که نیاز به بالا بردن وزنه سنگین و فشار آمدن به سر را دارند مناسب نمی باشد.

هنگام انجام تمرینات ورزشی تنفس خوبی داشته باشید و همواره مصرف آب و مایعات را افزایش دهید. دقت کنید که تمامی تمرینات را سبک و با تعداد کم انجام دهید. انجام تمریناتی که با استفاده از وزنه های سنگین انجام می شود تا شش هفته بعد از عمل بینی ممنوع می باشد.

تا دو ماه بعد از جراحی بینی شنا کردن ممنوع می باشد. بعد از این دوره می توانید به شنا بپردازید اما شنا کردن در هوای داغ و یا شیرجه زدن ممنوع می باشد .همان طور که بیان شد وارد شدن هر گونه فشار ببینی باعث تورم در اطراف بینی شده و همین موضوع روند بهبودی را طولانی می نماید بنابراین صبوری کردن برای تفریح و ورزش این امکان را به شما می دهد، که با خیالی آسوده بعد از بهبودی کامل از انجام فعالیت های ورزشی و تفریحی لذت ببرید. دقت داشته باشید که مشاوره های پزشکی بعد از جراحی بینی به شما کمک می کند که در زمان درست و دقیق به برنامه ها و فعالیت های دلخواه تان بپردازید و البته هیچ گونه استرس و نگرانی بعد از انجام آن ها نداشته باشید.

همچنین در این دوره نیاز است که از خم شدن آن جلوگیری کنید، زمانی که خم می شوید تا انگشتان پا را لمس کنید و یا کفش موردنظر را بپوشید فشار زیادی به سر وارد می شود این اقدام باعث می شود که دچار پارگی بخیه ها و کند شدن روند بهبودی بشوید.

بهترین جراح بینی استخوانی ، توصیه می کند که در صورت لزوم فعالیت داشته باشید و اگر انجام تمرینات ورزشی برای تان مشکل ساز میشود برای مدت محدودی از آن خودداری نمایید تا بهبودی کامل بعد از جراحی بینی را به دست آورید و از داشتن بینی زیبا و خوش فرم خود لذت ببرید

دکتر مسعود حسن پور

دکتر مسعود حسن پور

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

خدمات:
جراحی های زیبایی بینی
جراحی های ترمیمی بینی
جراحی انحراف تیغه بینی
شکستگی بینی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی بینی استخوانی مرحله به مرحله

جراحی بینی استخوانی مرحله به مرحله

همانطور که می دانید افراد از آناتومی صورت خاصی برخوردار است. از این رو لازم است پزشک متخصص پیش از اقدام به انجام جراحی بینی، ابتدا آناتومی صورت بیمار را بررسی کند. اگر یک پزشک متخصص در خصوص زیبایی شناخت کافی نداشته باشد نمی تواند با قرار دادن اجزای...

بیهوشی بعد از جراحی بینی چه اثراتی دارد ؟

بیهوشی بعد از جراحی بینی چه اثراتی دارد ؟

عمل جراحی بینی که یکی از محبوب ترین عمل های زیبایی در چهره می باشد، دارای قواعد و اصولی است که ازجانب جراح زیبایی بینی مد نظر قرار می‌گیرد . یکی از مهمترین موارد برای انجام عمل بینی انتخاب جراح بیهوشی و متخصص بیهوشی است که با دقت و مهارت این اقدام...

بهترین سن برای جراحی بینی استخوانی

بهترین سن برای جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی یکی از انواع جراحی های زیبایی بینی است که برای افراد دارای بینی استخوانی انجام می شود. به دلیل تفاوت هایی که میان بینی استخوانی و گوشتی وجود دارد اقدامات و تکنیک هایی که در روند جراحی بینی استخوانی انجام می شود متفاوت است. در...

تاثیرات جالب جراحی بینی بر فرم کلی چهره

تاثیرات جالب جراحی بینی بر فرم کلی چهره

همانطور که می دانید بینی جزء قسمت هایی از صورت می باشد که چون در نقطه کانونی قرار دارد ایرادات و ضعف های آن چند برابر نشان داده می شوند. به همین دلیل این موضوع باعث شده روز به روز تعداد افرادی که به سوی جراحی بینی می روند، بیشتر باشد. در این مطلب...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *