دکتر مسعود حسن پور 4 جراحی بینی 4 جراحی انحراف و شکستگی تیغه بینی
مدت زمان مطالعه2 دقیقه

جراحی انحراف و شکستگی تیغه بینی

مدت زمان مطالعه2 دقیقه

شکستگی تیغه بینی

استخوان بینی یکی از شایع ترین قسمت های بدن است که دچار شکستی می شود . تشخیص شکستگی بینی توسط متخصص گوش، حلق و بینی انجام می شود که می تواند با معاینه دقیق بینی شکستگی و میزان آسیب وارده شده به تیغه ی بینی را بررسی نماید .

ممکن است در اثر ضربات بسیار کوچک به بینی آسیب های بزرگی به آن وارد شود . به طور کلی افراد میانسال و یا کودکان بیشتر در معرض آسیب هایی نظیر شکستگی بینی هستند .

آناتومی بینی

اگر بخواهیم بینی را به قسمت های مختلفی تقسیم نماییم . به سه دسته ی اصلی

  • فوقانی
  • میانی
  • تحتانی

استخوان بینی در قسمت های یک سوم تحتانی قرار می گیرد.و با وارد شدن ضربه به این ناحیه ممکن است بینی دچار انحراف شود .

انحراف اولین نشانه برای بینی های ضربه خورده و یا شکسته می باشد  . به دنبال شکستگی بینی فرد ممکن است دچار مشکلات تنفسی شود و به راحتی نتواند ورزش و یا خواب را انجام دهد .

شکستگی می تواند به غضروف ها هم آسیب وارد نماید در صورتی که غضروفی آسیب ببیند نتایج بسیار ناراحت کننده خواهد بود زیرا عوارض آن می تواند غضروف را از استخوان بینی جدا سازد .

سایر عوارض شکستگی تیغه بینی

هماتومی سپتوم : این عارضه به جمع شدن خون در ناحیه سپتوم بینی گفته میشود که می تواند در نهایت منجر به گرفتگی بینی و ایجاد تداخل در تنفس شود . همچنین می تواند شرایط را برای ابتلا به عفونت فراهم سازد . این عارضه کم اتفاق می افتد و تقریبا نادر است که با تخلیه خون از طریق جراحی مشکل رفع می گردد.

آسیب غضروف بینی :

آسیب وارد شده به غضروف بینی می تواند آن را از استخوان بینی جدا سازد . و در نهایت نیاز به جراحی ترمیم بینی خواهد بود .

اختلال در بویایی : 

یکی دیگر از عوارضی که می تواند بعد از شکستگی شدید تیغه بینی بروز نماید ، از دست رفتن حس بویایی در افراد است که همراه با کجی سپتوم و یا سایر آسیب ها اتفاق می افتد .

برای درمان شکستگی بینی چه کنیم؟

بد نیست بدانید که درمان شکستگی بینی در ابتدایی ترین ساعت ها و روزها می تواند موثر تر و راحت تر باشد . بنابراین فورا به جراح بینی مراجعه نمایید و از ایشان بخواهید که استخوان بینی را ترمیم نماید . امکان انحراف بینی بعد از شکستن آن وجود دارد که می تواند انتقال جریان هوا و تنفس را برای فرد دچار مشکل نماید .

آیا ترمیم شکستگی بینی همان جراحی زیبایی بینی است ؟

خیر ، بینی شکسته تفاوت بسیاری با جراحی زیبایی بینی دارد . بسیاری از افراد به اشتباه تصور میکنند که جراحی بینی شکسته همان جراحی زیبایی بینی است  .

زمانی که بینی می شکند برای ترمیم استخوان شکسته نیازی به جراحی زیبایی نیست و تنها با جا انداختن بینی و پانسمان آن می توان آسیب وارد شده را اصلاح نماید .

اگر فرد تمایل داشته باشد که علاوه بر ترمیم استخوان بینی ، جراحی زیبایی بینی را نیز انجام دهد می توان به صورت همزمان و با یک بی هوشی این اقدام را انجام داد . اما لزوما نیازی به جراحی زیبایی نیست و بسته به درخواست و سلیقه بیمار این اقدام انجام می شود .

سی تی اسکن بینی بعد از شکستگی

در برخی موارد ممکن است جراح بینی برای بررسی بیشتر شکستگی بینی نیاز به دریافت سی تی اسکن از بینی شکسته داشته باشد.

اگر استخوان های بینی تغییر جهت داده باشند و یا جا به جا شده باشند می توان با جا انداختن بینی آسیب های وارد شده را از بین برد .

بهترین فرصت اولین روزهای بعد از آسیب و نهایتا دو هفته اول می باشد . استخوان های بینی حدود 6 هفته زمان لازم دارند تا به خوبی التیام بخشند و جوش بخورند .

دکتر مسعود حسن پور متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی زیبایی بینی در تهران و دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند.

دکتر مسعود حسن پور

دکتر مسعود حسن پور

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

خدمات:
جراحی های زیبایی بینی
جراحی های ترمیمی بینی
جراحی انحراف تیغه بینی
شکستگی بینی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
تحرک و ورزش بعد از جراحی بینی چگونه است؟

تحرک و ورزش بعد از جراحی بینی چگونه است؟

جراحی زیبایی بینی یا عمل رینوپلاستی یکی از اقداماتی است که باعث اصلاح قوز و نوک بینی و رفع عیوب ظاهری آن می‌شود. همان طور که میدانید عمل جراحی بینی نیاز به مراقبت های لازم و رعایت نکات بعد از جراحی می باشد که در نهایت منجر به از بین رفتن ورم و...

جراحی بینی استخوانی مرحله به مرحله

جراحی بینی استخوانی مرحله به مرحله

همانطور که می دانید افراد از آناتومی صورت خاصی برخوردار است. از این رو لازم است پزشک متخصص پیش از اقدام به انجام جراحی بینی، ابتدا آناتومی صورت بیمار را بررسی کند. اگر یک پزشک متخصص در خصوص زیبایی شناخت کافی نداشته باشد نمی تواند با قرار دادن اجزای...

بیهوشی بعد از جراحی بینی چه اثراتی دارد ؟

بیهوشی بعد از جراحی بینی چه اثراتی دارد ؟

عمل جراحی بینی که یکی از محبوب ترین عمل های زیبایی در چهره می باشد، دارای قواعد و اصولی است که ازجانب جراح زیبایی بینی مد نظر قرار می‌گیرد . یکی از مهمترین موارد برای انجام عمل بینی انتخاب جراح بیهوشی و متخصص بیهوشی است که با دقت و مهارت این اقدام...

بهترین سن برای جراحی بینی استخوانی

بهترین سن برای جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی یکی از انواع جراحی های زیبایی بینی است که برای افراد دارای بینی استخوانی انجام می شود. به دلیل تفاوت هایی که میان بینی استخوانی و گوشتی وجود دارد اقدامات و تکنیک هایی که در روند جراحی بینی استخوانی انجام می شود متفاوت است. در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *