دکتر مسعود حسن پور 4 جراحی بینی 4 دوران نقاهت بعد از جراحی بینی
مدت زمان مطالعه3 دقیقه

دوران نقاهت بعد از جراحی بینی

مدت زمان مطالعه3 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

یکی از جراحی های پرطرفدار در بین افراد، جراحی زیبایی بینی است که امروزه از متقاضیان زیادی برخوردار شده است به منظور برطرف شدن هر چه زودتر ورم و کبودی بعد از عمل باید از تمام دستورالعمل های جراح بینی پیروی شود تا هیچ گونه مشکلی ایجاد نشود . از جمله مسائلی که افراد خواهان دانستن آن هستند مراقبت های قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی یا عمل رینوپلاستی است که در واقع خواهان مطلع شدند از دوره نقاهت بعد از جراحی بینی اند.

ابتدا جراح بینی باید دوران ریکاوری و دوره نقاهت بعد از عمل را برای بیمار به طور واضح توضیح دهد. از جمله مسائلی که بسیار موجب سوال است این می باشد که تورم و کبودی بعد از عمل چه هنگام برطرف خواهد شد؟ باید متذکر شویم هر عملی عوارض جانبی خاص خود را دارد و این عارضه در جراحی بینی نیز به وضوح دیده خواهد شد. اما کبودی و تورم بعد از عمل بیش از 3 تا 5 روز به طور کامل برطرف خواهد شد. شایان ذکر است که بگوییم دوران بهبودی از فردی به دیگری متفاوت است و ممکن است که شخصی خیلی زود تورم در او فرو نشیند و در دیگری مقداری دیرتر، که جای نگرانی ندارد و مسئله ای کاملا طبیعی می باشد. جراح تاکید می کند که در جراحی بینی گوشتی تورم و کبودی مقداری دیرتر از جراحی بینی استخوانی برطرف خواهد شد، این پروسه به دلیل بافت های اضافی بینی است که باید حذف شود برعکس جراحی بینی استخوانی که اقدام به تراشیدن استخوان آن می کنند.

برای این که تورم زودتر برطرف شود بهتر است که از کمپرس یخ در ناحیه جراحی و اطراف آن استفاده شود. این فرآیند بسیار در بهبود تسریع می بخشد و نباید سهل انگاری نمود. جراح بینی برای این که بیمار بعد از عمل از بخیه راحت باشد، از بخیه های جذبی استفاده می نماید که 3 تا 7 روز بعد از عمل به صورت طبیعی جذب می شود.

این عمل کم ریسک بود و متقاضی می تواند بعد از  10 روز به فعالیت و کارهای روزمره بپردازد فقط باید احتیاط نماید که ضربه و یا فشاری به بینی وارد نشود، زیرا باعث تورم و در نتیجه خونریزی می شود، در صورت رخداد این عارضه به جراحی ترمیمی بینی ترمیمی احتیاج پیدا خواهد کرد.

مراقبت بینی پس از جراحی

اینفوگرافی اقدامات بعد از جراحی بینی

• در زمان عطسه یا سرفه ، دهان خود را باز نموده و از طریق دهان عطسه یا سرفه نماییدتا به بینی کمتر فشار وارد گردد.
• یک روز پس از جراحی زیبایی بینی روزی سه نوبت داخل بینی را با سرم تجویز شده توسط پزشک،شستشو دهید.
• تا یک هفته بطور کامل حمام نروید و همچنین قبل از مشورت با پزشک خود به هیچ وجه استخر نروید.
• از عینك حداقل تا دو ماه پس از عمل جراحی زیبایی بینی استفاده نشود و بهتر است که از لنزهای طبی در این دوره استفاده گردد.
• از دستكاری داخل حفره های بینی خودداری شود.
• بمدت 2 ماه از ورزش كردن ، دویدن ، بلند كردن اجسام سنگین تا دو ماه خودداری شود.
• از استعمال دخانیات و مشروبات الكلی تا یك ماه پس از جراحی بینی اجتناب شود.
• اسپلینت خارج بینی (آتل) و بخیه های قسمت بیرونی بینی در روزهای پنجم تا هفتم جراح بینی برداشته می شود. بخیه های داخل بینی با گذشت زمان بتدریج جذب می شود.
• چسب زدن طولانی تر از تجویز پزشک متخصص نه تنها مفید نیست بلكه مضر نیزمی باشد.

کاهش ورم بینی بعد از جراحی

گچ روی بینی
برداشتن گچ از روی بینی

به منظور کاهش ورم و کبودی بعد از عمل توصیه می شود که از کمپرس یخ استفاده شود زیرا که عارضه کبودی و تورم طبیعی است در هر بینی رخ خواهد داد و معمولا 1 تا 2 هفته کاملا برطرف خواهد شد.

چنانچه بعد از جراحی بینی خونریزی در فرد اتفاق بیفتد نباید نگران شود زیرا عارضه ای کاملا طبیعی می باشد و و باعث می شود که کبودی به حداقل برسد.

بهتر است به منظور کاهش تورم بعد از عمل از قرار گیری در آفتاب و مکان های پر حرارت اجتناب نماید و در حین خواب سر را بر روی جسم مرتفع  که زاویه را 30 تا 45 درجه نشان می دهد، قرار نماید.

بهتر است که از حمل اجسام سنگین و سفت اجتناب شود زیرا کوچک ترین فشار باعث ایجاد کبودی و تورم در ناحیه بینی خواهد شد.

دکتر مسعود حسن پور

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

خدمات:

  • جراحی های زیبایی بینی
  • جراحی های ترمیمی بینی
  • جراحی انحراف تیغه بینی
  • شکستگی بینی
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − شش =

Call Now Buttonتماس با ما