دکتر مسعود حسن پور 4 جراحی بینی 4 جراحی زیبایی بینی در دوران شیوع کرونا
مدت زمان مطالعه4 دقیقه

جراحی زیبایی بینی در دوران شیوع کرونا

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مدت زمان مطالعه4 دقیقه

جراحی زیبایی بینی در دوران شیوع کرونا

جراحی زیبایی بینی که امروزه طرفداران بسیاری دارد در طول سال به عنوان محبوب ترین جراحی زیبایی معرفی می شود که بسیاری از متقاضیان را به خود جلب می نماید . اما با شیوع کرونا ویروس در جامعه این جراحی نیز برای مدتی مختل و غیر قابل انجام بود چرا که مراکز درمانی و جراحی ، عمل های زیبایی را محدود و یا ممنوع کرده بودند .

همانطور که می دانید با شیوع بیماری کرونا اتفاقات ناگواری در سطح جامعه و جهان رخ داده است بسیاری از کسب و کارها تاثیر این بیماری قرار گرفته و بسیاری از امور مختل شده اند.

یکی از موارد دیگه تحت تاثیر این بیماری قرار گیرد انجام جراحی های زیبایی و یا حمله های مهم و کلینیک آور بیمارستان می باشد .

 

مراجعه کنندگان بسیاری در این دوره نگران انجام جراحی بینی می باشد و همواره با این سوال همراه هستند که آیا امکان جراحی با وجود بیماری کرونا وجود دارد یا خیر؟

 

طبق پروتکل وزارت بهداشت درحقیقت دستورالعملی برای انجام جراحی های زیبایی می باشد امکان جراحی وجود داشته اما شرایط ویژه ای برای آنان در نظر گرفته شده است.

پروتکل برای انجام جراحی شامل موارد زیر می باشد وزارت بهداشت ارائه گردیده است.

غربالگری های لازم جهت انجام جراحی زیبایی شامل موارد زیر است:

 • افرادی که دارای سابقه تماس با بیمار مبتلا به کرونا در دو هفته اخیر باشند امکان جراحی با انجام آزمایش کرونا و تشخیص مثبت یا منفی بودن آن امکان پذیر است
 • در افرادی که سابقه ابتلا به کرونا داشته باشند و مراحل درمانی را طی کرده باشند حتی اگر نتیجه آزمایش آنها همچنان منفی باشد امکان جراحی وجود ندارد
 • افرادی که دچار نقص ایمنی و تحت درمان با کورتون هستند امکان جراحی ندارند
 • افرادی تحت درمان داروهای شیمیایی شیمی درمانی هستند نمی توانند جراحی زیبایی بینی انجام دهند
 • افرادی که دارای سابقه پیوند اعضا داشته اند نمی‌توانند جراحی کنند
 • افرادی که دارای بیماری های زمینه ای مانند بیماری های قلبی تنفسی فشار خون و دیابت هستند نیز امکان جراحی را ندارند همچنین کودکان افرادی که بالای ۶۰ سال سن دارند دارای محدودیت بوده است
 • امکان جراحی برای افراد با توده بدنی بالاتر از ۴۰ وجود ندارد

روند پذیرش بیماران برای انجام جراحی زیبایی بینی

برای انجام جراحی یک روز قبل از عمل غربالگری های لازم انجام شده علائمی مانند سرفه و یا سابقه تماس با فرد مبتلا به کرونا بررسی می‌شود . این بررسی ها به صورت تلفنی توسط مرکز جراحی صورت می گیرد و در صورتی که فرد علائم ابتلا به کرونا را داشته باشد از لیست عمل خارج می‌شود.

در روز عمل با ورود فرد به مرکز جراحی علائمی مانند تب  ، سرفه و تنفس و البته سابقه تماس با افراد مبتلا در دو هفته اخیر بررسی می‌شود.

 

در زمان مراجعه حتما باید از ماسک و دستکش استفاده کنید .

دست ها و وسیله های همراه شما توسط مواد ضد عفونی کننده استریل می شود.

با توجه به اهمیت قانون فاصله گذاری اجتماعی فاصله بین و همراه ایشان نیز باید رعایت شود .

همچنین سیستم نوبت دهی به گونه ای است که مرکز جراحی زمان دقیق برای حضور شما به مرکز جراحی را در نظر خواهد گرفت  تا تداخل یا برخورد با سایر بیماران نداشته باشید.

کلیه سطوحی که بیماران و همراهان تردد دارند به صورت مرتب ضدعفونی می شود،  از این رو نگرانی راجع به مرکز جراحی وجود نخواهد داشت.

بیماران در اتاق عمل

قبل از انجام جراحی طبق معمول همیشگی کلیه وسایل و تجهیزات به صورت کامل عفونی و استریل  شده و بعد از عمل جراحی تمام تجهیزات و وسائل محددا شستشو داده می شود.

نحوه بستری بیماران

برای بستری  بعد از جراحی بینی فاصله زمانی و مکانی بین بیماران ایجاد می شود تا کمترین میزان ازدحام وجود داشته باشد ، همچنین از وسایل یکبارمصرف برای بیماران جهت کاهش آلودگی استفاده می شود امکانات همراهان و درمان محدود شده و در صورت نیاز واجب همراه می‌تواند از اتاق خارج شود.


بیشتر بخوانید در رابطه با : آمادگی قبل و بعد از جراحی بینی


 

بعضی از علایم غیر اختصاصی کرونا :

 • کاهش حس بویایی و جشایی به صورت ناگهانی
 • کاهش شنوایی حسی و عصبی ناگهانی
 • افزایش بروز سرگیجه
 • کاهش میزان بزاق و خشکی دهان

 

توجه :اگر بدون سابقه بیماری قبلی خاصی و به صورت ناگهانی دچار علایم فوق شدید،در دوران اپیدمی کرونا باید به ابتلا به این ویروس مشکوک شویم.هر چند شاید برای بعضی از این علایم بالا درمان اختصاصی وجود نداشته باشد ولی آگاهی از ابتلا جهت قرنطینه کردن بیمار و جلوگیری از انتشار ویروس الزامی است.

نکته پایانی

با وجود بیماری کرونا در سطح کشور و جهان این بیماری همه گیر، با آن درگیر هستیم و هر روز این ویروس در  زندگی ما وجود خواهد داشت و ما همه روزه  با آن در ارتباط هستیم.

در شرایط فعلی مهم‌ترین و اساسی‌ترین اقدامی که برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری نیاز است ،  رعایت فاصله گذاری اجتماعی و موازین بهداشتی است.

اگر شما همواره از ماسک و دستکش استفاده کنید ، محیط‌های آلوده را شناسایی نمایید با کنترل رفت و آمد ها و برخورد با سطوح آلوده عفونی کننده ها استفاده کنید ،میتوانید از ابتلا به این بیماری جلوگیری نمایید. بنابراین تنها راهکار مبارزه با کرونا ویروس رعایت اصول بهداشتی و  رعایت پروتکل های بهداشتی می باشد. دقت داشته باشید که بعد از انجام جراحی حتما اقدامات بعد از جراحی بینی را به خوبی و طبق دستور جراح انجام دهید .


شاید این مطالب مفید باشند : اقدامات بعد از جراحی بینی  ، استحمام بعد از جراحی بینی


 

انجام جراحی های زیبایی بینی در دوران کرونا

 برای انجام جراحی زیبایی بینی در دوران کرونا باید چند نکته را مد نظر داشته باشیم:

همانطور که می دانیم در دوران اپیدمی ویروس covid-19 قرار داریم که چند ماهی است به صورت فراگیر کل دنیا و از جمله کشورمان را درگیر کرده است.

در ابتدای اپیدمی این ویروس تصور می شد که با شروع فصل گرم سال و ضعیف شدن ویروس اپیدمی آن فروکش کند ولی تشدید بیماری در هفته های اخیر این فرضیه را رد کرد و از سویی فشارهای اقتصادی امکان تعطیلی دوباره مشاغل را سلب نموده است.

لذا با توجه به اینکه عملا زمان دقیق فروکشی این اپیدمی قابل تشخیص نیست و نمی توان گفت که واکسن بیماری دقیقا از چه زمانی رونمایی می شود در حال حاضر در اکثر مناطق دنیا زندگی در کنار ویروس با رعایت پروتکل های بهداشتی توصیه می گردد.با توجه به سوالات مکرر در زمینه انجام جراحی های زیبایی من به شما عزیزان این توصیه را دارم که انجام این جراحی ها اگر در مراکز شیوع و مراکز ارجاعی بستری بیماران کرونا نباشد،از بیماران عزیز غربالگری و اخذ شرح حال دقیق پزشکی به عمل آید،بیمار جزو گروه های پر خطر بیماری کرونا( مبتلا به دیابت و فشار خون و چاقی و‌….) نباشد،میتوان جراحی ها را انجام داد.همیشه از اجتماعات معمول مثل سوپر مارکت ها و پمپ بنزین و … باید بیشتر ترسید.

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

خدمات:

 • جراحی های زیبایی بینی
 • جراحی های ترمیمی بینی
 • جراحی انحراف تیغه بینی
 • شکستگی بینی
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

Call Now Buttonتماس با ما