دکتر مسعود حسن پور 4 جراحی بینی 4 اقدامات بعد از جراحی بینی برای رفع تورم و کبودی
مدت زمان مطالعه5 دقیقه

اقدامات بعد از جراحی بینی برای رفع تورم و کبودی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۴.۳]
مدت زمان مطالعه۵ دقیقه

یکی از جراحی های پرطرفدار در بین افراد، جراحی زیبایی بینی است که امروزه از متقاضیان زیادی برخوردار شده است به منظور برطرف شدن هر چه زودتر ورم و کبودی بعد از عمل باید از تمام دستورالعمل های جراح بینی پیروی شود تا هیچ گونه مشکلی ایجاد نشود . از جمله مسائلی که افراد خواهان دانستن آن هستند مراقبت های قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی یا عمل رینوپلاستی است که در واقع خواهان مطلع شدند از دوره نقاهت بعد از جراحی بینی اند.

ابتدا جراح بینی باید دوران ریکاوری و دوره نقاهت بعد از عمل را برای بیمار به طور واضح توضیح دهد. از جمله مسائلی که بسیار موجب سوال است این می باشد که تورم و کبودی بعد از عمل چه هنگام برطرف خواهد شد؟ باید متذکر شویم هر عملی عوارض جانبی خاص خود را دارد و این عارضه در جراحی بینی نیز به وضوح دیده خواهد شد. اما کبودی و تورم بعد از عمل بیش از ۳ تا ۵ روز به طور کامل برطرف خواهد شد. شایان ذکر است که بگوییم دوران بهبودی از فردی به دیگری متفاوت است و ممکن است که شخصی خیلی زود تورم در او فرو نشیند و در دیگری مقداری دیرتر، که جای نگرانی ندارد و مسئله ای کاملا طبیعی می باشد. جراح تاکید می کند که در جراحی بینی گوشتی تورم و کبودی مقداری دیرتر از جراحی بینی استخوانی برطرف خواهد شد، این پروسه به دلیل بافت های اضافی بینی است که باید حذف شود برعکس جراحی بینی استخوانی که اقدام به تراشیدن استخوان آن می کنند.

برای این که تورم زودتر برطرف شود بهتر است که از کمپرس یخ در ناحیه جراحی و اطراف آن استفاده شود. این فرآیند بسیار در بهبود تسریع می بخشد و نباید سهل انگاری نمود. جراح بینی برای این که بیمار بعد از عمل از بخیه راحت باشد، از بخیه های جذبی استفاده می نماید که ۳ تا ۷ روز بعد از عمل به صورت طبیعی جذب می شود.

این عمل کم ریسک بود و متقاضی می تواند بعد از  10 روز به فعالیت و کارهای روزمره بپردازد فقط باید احتیاط نماید که ضربه و یا فشاری به بینی وارد نشود، زیرا باعث تورم و در نتیجه خونریزی می شود، در صورت رخداد این عارضه به جراحی ترمیمی بینی ترمیمی احتیاج پیدا خواهد کرد.

اقدامات قبل از جراحی بینی

بعد از این که تصمیم به انجام جراحی بینی گرفته می شود، اقداماتی که رعایت آن ها قبل از جراحی ضروری است، در اختیارتان قرار خواهد گرفت. مواردی از قبیل:

 • مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین، ژلوفن، ناپروکسن، داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی، مکمل های گیاهی از دو هفته قبل از جراحی ممنوع است. چرا این قبیل داروها احتمال خونریزی حین جراحی و بعد از آن را افزایش می دهند.
 • استعمال سیگار و دخانیات، دو هفته قبل و بعد از جراحی ممنوع است. نیکوتین موجود در سیگار، روند بهبود را به تاخیر می اندازد و احتمال بروز عوارض را افزایش می دهد.
 • از تماس مستقیم با نور خورشید باید به مدت دو هفته خودداری شود. هنگام قرار گرفتن در محیط بیرون باید از کرم های ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کرد.
 • داروهایی مانند آنتی بیوتیک و مسکن که از سوی پزشک تجویز می شوند، باید به موقع و طبق دستور پزشک مصرف شوند.
 • آرایش صورت باید به طور کامل پاک شود.
 • هر گونه زیور آلات، لنزهای تماسی و پیرسینگ باید درآورده شوند.

توصیه می شود روز جراحی، فردی از دوستان و یا نزدیکان بیمار را همراهی کند. چرا که ممکن است بیمار به دلیل باقی ماندن اثرات بیهوشی قادر به رانندگی و یا به تنهایی راه رفتن نباشد.

در کنار نکاتی که باید از سوی بیمار رعایت شوند، یک سری اقدامات از سوی پزشک نیز انجام خواهد شد. مواردی از قبیل:

 • معاینه کامل ساختار داخلی و خارجی بینی، بررسی وضعیت استحکام استخوان و غضروف بینی، بررسی وضعیت پوست
 • تهیه عکس های سه بعدی، که می تواند تا حد بسیار زیادی نتایج احتمالی جراحی بینی را نشان دهد.
 • بررسی سوابق پزشکی و مصرف هر گونه دارو. به همین خاطر، بیمار باید لیستی از داروهای مصرفی و یا ابتلا به هر گونه شرایط خاص پزشکی را به پزشک اطلاع هد.

افرادی که خواهان انجام جراحی زیبایی بینی هستند، باید از لحاظ سلامتی در شرایط خوبی به سر ببرند و مبتلا به بیماری خاصی نباشند. برخی شرایط پزشکی می توانند بر نتیجه جراحی تاثیر بگذارند.

روند جراحی بینی انجام می شود، بعد از آن نوبت می رسد به دوره نقاهت جراحی و مراقبت هایی که باید رعایت شوند تا نتایج بهتری حاصل شود.

مراقبت بینی پس از جراحی

اینفوگرافی اقدامات بعد از جراحی بینی

بعد از مرخص شدن از کلینیک  مهم ترین کار برای کاهش تورم بینی ، تهیه یک کمپرس سرد است که در ۴۸ ساعت اولیه بر روی بینی و گونه و اطراف چشم ها قرار میگیره . این کمپرس شاید در ساعت های اولیه بعد از عمل ناخوشایند باشه ، اما تاثیر به سزایی در کبودی و تورم بعد از عمل خواهد داشت .

به راحتی می توانید از این وسیله مفید استفاده کنید تا به میزان قابل توجهی از کبودی و تورم بعد از عمل کاهش بدید . به یاد داشته باشید که دوره ی نقاهت  یه دوره ی کوتاه تقریبا سه یا چهار روزه است ، تا زمانی که گچ یا اسپیلنت بینی برداشته نشده حتما از کمپرس سرد استفاده  کنید تا بعد از برداشتن گچ دچار نگرانی نشوید.

مهم ترین راه کار ها برای از بین بردن کبودی و  کاهش ورم بینی شامل موارد زیر است :

 • استفاده از کمپرس سرد در ۴۸ ساعت اولیه
 • بالا نگه داشتن سر با استفاده از یک بالشت بلند
 • عدم بلند کردن وسایل سنگین  و یا وارد کردن فشار به سر
 • مصرف دارو و مسکن  در ساعات دقیق و مشخص شده توسط دکتر
 • عدم خندیدن و یا صحبت کردن زیاد در روزهای ابتدایی
 • عدم دستکاری و برداشتن گچ روی بینی
 • پیروی کردن از توصیه های جراح که در جلسات مشاوره اعلام شده
 • استفاده از غذاهای سوپی و مایع که نیازی به جویدن و فشار ندارد
 • استفاده از مسواک نرم و کوچک برای شستشوی دندان
 • عدم مصرف دخانیات و مشروبات الکلی
5 نکته طلایی بعد از عمل بینی
کارهای مهمی که بعد از عمل زیبایی بینی باید انجام داد

• در زمان عطسه یا سرفه ، دهان خود را باز نموده و از طریق دهان عطسه یا سرفه نماییدتا به بینی کمتر فشار وارد گردد.
• یک روز پس از جراحی زیبایی بینی روزی سه نوبت داخل بینی را با سرم تجویز شده توسط پزشک،شستشو دهید.
• تا یک هفته بطور کامل حمام نروید و همچنین قبل از مشورت با پزشک خود به هیچ وجه استخر نروید.
• از عینک حداقل تا دو ماه پس از عمل جراحی زیبایی بینی استفاده نشود و بهتر است که از لنزهای طبی در این دوره استفاده گردد.
• از دستکاری داخل حفره های بینی خودداری شود.
• بمدت ۲ ماه از ورزش کردن ، دویدن ، بلند کردن اجسام سنگین تا دو ماه خودداری شود.
• از استعمال دخانیات و مشروبات الکلی تا یک ماه پس از جراحی بینی اجتناب شود.
• اسپلینت خارج بینی (آتل) و بخیه های قسمت بیرونی بینی در روزهای پنجم تا هفتم جراح بینی برداشته می شود. بخیه های داخل بینی با گذشت زمان بتدریج جذب می شود.
• چسب زدن طولانی تر از تجویز پزشک متخصص نه تنها مفید نیست بلکه مضر نیزمی باشد.

کاهش ورم بینی بعد از جراحی

به منظور کاهش ورم و کبودی بعد از عمل توصیه می شود که از کمپرس یخ استفاده شود زیرا که عارضه کبودی و تورم طبیعی است در هر بینی رخ خواهد داد و معمولا ۱ تا ۲ هفته کاملا برطرف خواهد شد.

چنانچه بعد از جراحی بینی خونریزی در فرد اتفاق بیفتد نباید نگران شود زیرا عارضه ای کاملا طبیعی می باشد و و باعث می شود که کبودی به حداقل برسد.

بهتر است به منظور کاهش تورم بعد از عمل از قرار گیری در آفتاب و مکان های پر حرارت اجتناب نماید و در حین خواب سر را بر روی جسم مرتفع  که زاویه را ۳۰ تا ۴۵ درجه نشان می دهد، قرار نماید.

بهتر است که از حمل اجسام سنگین و سفت اجتناب شود زیرا کوچک ترین فشار باعث ایجاد کبودی و تورم در ناحیه بینی خواهد شد.

سخن پایانی

موارد و نکات بسیاری را بعد از جراحی بینی باید مد نظر قرار دهید ، اما در نهایت باید بدانید که یک جراحی بینی موفق علاوه بر زیبایی ظاهری ، سلامتی شما را نیز حفظ کرده و مانع از ایجاد هر گونه مشکل برای شما خواهد شد. در طول دوره ی نقاهت و بعد از پایان آن جراح زیبایی بینی همراه شما خواهد بود و هر گونه نگرانی و سوالی که ذهن تان را درگیر کرده است را برطرف می نماید .

باید توجه داشته باشید که در طول دوره ی نقاهت توصیه ها و نکات را به خوبی رعایت نمایید تا در زمان کمتر و سریع تر به زندگی روزمره بازگردید بتوانید به راحتی سرکار بروید، آشپزی کنید ، تفریح کنید ، سفر بروید …

جراحی زیبایی بینی یک تصمیم بسیار مهم برای هر فرد است که می تواند نتایج مختلفی را بعد از عمل در پی داشته باشد ، از این رو توصیه اکید برای انتخاب بهترین جراح زیبایی بینی داریم ، انتخابی آگاهانه و هوشمندانه که در نهایت موجب رضایتمندی و خوشحالی شما عزیزان می شود .

در ادامه سوالات مطرح شده در این بخش را پاسخ داده ایم : 

سوالات شما عزیزان

 1. آیا استفاده از تامپون بینی یک امر ضروری بعد از جراحی بینی است ؟

  خیر ، لزوما نیازی به استفاده از تامپون بعد از جراحی بینی وجود نداره، بنا به تشخیص جراح ممکنه برای کنترل خونابه بعد از عمل بینی از تامپون استفاده بشه در غیر این صورت می شه برای جلوگیری از بروز اون از قطره های بینی مخصوص استفاده کرد

 2. من به شدت به کشیدن سیگار اعتیاد دارم میتونم جراحی بینی انجام بدم ؟

  بله، برای افراد سیگاری ممانعتی برای عمل بینی وجود نداره ، اما باید تحت کنترل پزشک و بعد از انجام آزمایشات لازم این اقدام رو انجام بدین .

 3. آیا برای هر بار چسب زدن می تونیم به جراح بینی خودمون مراجعه کنیم ؟

  در صورتی که بعد از جلسات آموزش باز هم نتونستید خودتون چسب بینی رو عوض کنید ، مانعی نداره می تونید به دکتر مسعود حسن پور مراجعه کنید تا چسب بینی تون رو عوض کنن . البته باید از مراجعین خود دکتر باشید .

 4. حدودا دو هفته است که بینیم رو عمل کردم ، می تونم واسه چند ساعت که میخوام برم مهمونی چسب روی بینیم رو بردارم ؟

  دو هفته زمان خیلی کمی برای برداشتن چسب هست ، اگر خیلی مهمونی مهمی هست می تونید این کار رو بکنید اما باید مراقب باشید که ضربه و فشاری به بینی تون وارد نشه . راستی یادتون باشه که بینی بعد از چند ساعت که بدون چسب هست کمی ورم میکنه، اما جای نگرانی نیست . فورا بعد از تموم شدن مهمانی چسب روی بینی رو بگذارید .

 5. آیا بعد از جراحی بینی می تونم آرایش صورت انجام بدم ؟

  بله اما در روز های ابتدایی که هنوز گچ و یا پانسمان روی بینی قرار داره استفاده از کرم های آرایشی ممنوع خواهد بود . همچنین بعد از برداشتن گچ سعی کنید بر روی بینی از مواد آرایشی استفاده نکنید

 6. بعد از جراحی بینی می توانیم از عینک طبی استفاده کنیم ؟

  تا حدود دو ماه بعد از عمل بینی استفاده از عینک تقریبا ممنوع هست اما شما می تونید از عینک های خیلی سبک و یا لنز های تماسی استفاده کنید ، لنز ها رو یک روز بعد از عمل جراحی می تونید استفاده کنید .

 7. آیا مشکلات تنفسی به صورت صد در صدی بعد از جراحی بینی بر طرف میشه؟

  بستگی به دلیل ایجاد مشکل داره اگر عوارضی مثل انحراف و یا پولیپ براتون مسکل تنفسی ایجاد کرده باشه ، بله با جراحی بینی بر طرف خواهد شد . انشاا…

 8. من ترس از بی هوشی دارم نمیدونم چیکار کنم . از طرفی هم خیلی دوس دارم بینیم رو عمل کنم

  اگر از بی هوشی می ترسید باید بگم که جای نگرانی نیست ، قبل از بیهوشی داروهای مخصوص برای کاهش استرس و اضطراب به شما داده می شه که به راحتی می تونید به متخصص بیهوشی اعتماد کنید و برای عمل جراحی بینی آماده بشید .

 9. تا چند رو ز بعد از عمل بینی باید استراحت داشته باشیم ؟

  حدود سه یا چهار روز استراحت نسبی برای جراحی بینی کافی است . حتی امکان انجام فعالیت های روزمره و سبک در روز بعد از جراحی وجود داره . اما به طور کلی حدودا ۱ هفته دوره ی استراحت به صورت کامل مورد نیاز است .

 10. جراحی بینی با لیزر امکان پذیر است ؟

  این سوال خیلی از دوستان و مراجعین است ، باید در پاسخ به شما بگویم که جراحی بینی با لیزر یک امر غیر ممکن است چرا که لیزر قدرت و توانایی ایجاد تغییرات رو به صورت هوشمند نداره ، برای انجام جراحی حتما باید بینی به صورت کامل باز و به تیغه ی اون دسترسی داشت. انجام جراحی با لیزر تنها یک تبلیغ برای افراد سودجو است .

 11. استفاده از کورتون بعد از جراحی بینی چه تاثیری داره؟

  تزریق آمپول کورتون برای همه افراد لازم نیست ، در برخی از موارد که فرد دارای بینی گوشتی باشد ، با توجه به نیاز بینی این آمپول تزریق خواهد شد. این آمپول برای کم کردن تورم و یا نازک کردن پوست بینی مورد استفاده قرار می گیرد .

 12. بهترین سن برای جراحی بینی چه زمانی است ؟

  هر متقاضی باید به صورت کامل دارای رشد فردی باشه ، سن قانونی برای انجام جراحی بالای ۱۸ سال است اما در صورتی جراحی انجام خواهد شد که رشد جمجمه صورت به صورت کامل انجام شده باشد و فرد در سن رشد قرار نگرفته باشد . زیرا با گذر زمان ممکن است بعد از جراحی بینی دچار تغییر سایز و فرم بشود ، اما در صورتی که رشد اعضای صورت به صورت کامل انجام شده باشد این اتفاق بسیار نادر خواهد بود .

 13. آیا فردی با بینی گوشتی می تواند جراحی زیبایی انجام دهد ؟

  بله ، جراحی بینی بر روی بینی های گوشتی هم قابل انجام است اما تکنیک و تبحر خاص خود را می طلبد ، چرا که بینی های گوشتی دارای غضروف های ضعیف و پوست ضخیم هستند و نیاز است تا به خوبی حین جراحی غضروف بینی تقویت بشود .

 14. آقای دکتر بینی دختر خالم ( الهام امیری از شیراز اومده بودن ) رو شما جراحی کرده بودین . میخواستم بینی من هم مثل ایشون زیبا و خوش فرم بشه امکانش هست؟

  سلام بینی دختر خاله ی شما استخوانی با پوست نازک و صاف بود که خوشبختانه جزو موارد بسیار ایده آل برای جراحی بودن، طبق تصویری که ارسال کردین ، شما بینی تون گوشتی هست ظاهر بینی تون و تکنیک هایی که برای جراحی لازم هست تا روی اون انجام بشه تفاوت های بسیاری داره ، صد در صد نتیجه ی جراحی بینی هاتون هم متفاوت خواهد بود . چون هم جنس بینی ، هم فرم صورت و جنس پوست و غضروف هاتون با هم فرق داره

 15. آقای دکتر بینی من بعد از بیرون کشیدن تامپون ها به شدت خونریزی کرده باید چیکار کنم ؟

  حتما به جراح بینی تون مراجعه کنید و ترجیحا تا رسیدن به مطب سر خودتون رو بالا نگه دارید و فشار زیادی به سر وارد نکنید .

 16. سلام آقای دکتر میخواستم بدونم بینی من بعد از عمل میشه که عروسکی بشه ؟؟  سلام بینی شما کاملا گوشتی هست و این نوع چون غضروف نرم و پوست ضخیمی دارند گزینه های خوبی برای عمل عروسکی نیستند، اما با تقویت غضروف ها میشه یک بینی زیباتر و خوش فرم تر ایجاد نمود.

 17. آقای دکتر بعد از عمل بینی می تونیم با هواپیما مسافرت کنیم ؟ فشار هوا روی بینی ضرر نداره ؟

  اگر پرواز خارجی و یا طولانی مدت باشد ، بعد از حدود یک هفته می تونید سفر کنید اما اگر پرواز داخلی و کوتاه مدت باشد ، امکان سفر با هواپیما بعد از ۴۸ ساعت وجود دارد.

 18. آقای دکتر میخواستم بدونم که من میتونم دماغمو عمل کنم ؟ میخوام یه فرم مردونه داشته باشه و کاملا طبیعی باشه چون نسبت به شغلی که دارم اصلا دوس ندارم چهرم فانتزی و یا غیر طبیعی بشه . ممنون میشم پاسخ بدین نمیدونستم اینجا میشه سوال کرد یا نه .

  جراحی بینی مردانه و طبیعی


  با سلام . بینی شما مورد بسیار مناسبی برای جراحی بینی طبیعی و مردانه است و بعد از عمل هم نتیجه ی خیلی خوبی دریافت می کنید . لطفا برای هماهنگی عمل بینی حضورا مراجعه بفرمایید .

 19. آیا جراحی بدون بیهوش کردن امکان داره ؟

  سلام . خیر

 20. بعد از عمل چند روز بعد چهره نرمال تر از روز اول جراحی خواهد شد .

  حدود دو هفته بعد از عمل بینی چهره عادی و بدون ورم و کبودی خواهید داشت و تنها بر روی بینی چسب قرار خواهد گرفت

 21. من کمی وسواس دارم ، حتی برای خرید یه کفش یا کیف هم دچار تردید می شم . خیلی وقتا از خریدام و یا تصمیماتم پشیمون میشم . به نظرتون می تونم جراحی بینی انجام بدم ؟؟

  متاسفانه در مواردی که فرد دچار وسواس هست اصلا توصیه نمیشه که جراحی بینی انجام بدن ، چون ممکن هست که بعد از عمل از نتیجه هر چند که موفق و عالی هم باشه ، ناراضی باشن و مدام در حال جراحی کردن برای رسیدن به نتیجه ایده آل خواهند بود که این قضیه در نهایت منجر به آسیب های جبران ناپذیر روحی و جسمی می شه . در برخی موارد نیاز است تا ابتدا توسط مشاور مشکلات روحی فرد بر طرف و بعد نسبت به جراحی های زیبایی اقدام شود .

دکتر مسعود حسن پور

دکتر مسعود حسن پور

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

خدمات:
جراحی های زیبایی بینی
جراحی های ترمیمی بینی
جراحی انحراف تیغه بینی
شکستگی بینی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
تحرک و ورزش بعد از جراحی بینی چگونه است؟

تحرک و ورزش بعد از جراحی بینی چگونه است؟

جراحی زیبایی بینی یا عمل رینوپلاستی یکی از اقداماتی است که باعث اصلاح قوز و نوک بینی و رفع عیوب ظاهری آن می‌شود. همان طور که میدانید عمل جراحی بینی نیاز به مراقبت های لازم و رعایت نکات بعد از جراحی می باشد که در نهایت منجر به از بین رفتن ورم و...

جراحی بینی استخوانی مرحله به مرحله

جراحی بینی استخوانی مرحله به مرحله

همانطور که می دانید افراد از آناتومی صورت خاصی برخوردار است. از این رو لازم است پزشک متخصص پیش از اقدام به انجام جراحی بینی، ابتدا آناتومی صورت بیمار را بررسی کند. اگر یک پزشک متخصص در خصوص زیبایی شناخت کافی نداشته باشد نمی تواند با قرار دادن اجزای...

بیهوشی بعد از جراحی بینی چه اثراتی دارد ؟

بیهوشی بعد از جراحی بینی چه اثراتی دارد ؟

عمل جراحی بینی که یکی از محبوب ترین عمل های زیبایی در چهره می باشد، دارای قواعد و اصولی است که ازجانب جراح زیبایی بینی مد نظر قرار می‌گیرد . یکی از مهمترین موارد برای انجام عمل بینی انتخاب جراح بیهوشی و متخصص بیهوشی است که با دقت و مهارت این اقدام...

بهترین سن برای جراحی بینی استخوانی

بهترین سن برای جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی یکی از انواع جراحی های زیبایی بینی است که برای افراد دارای بینی استخوانی انجام می شود. به دلیل تفاوت هایی که میان بینی استخوانی و گوشتی وجود دارد اقدامات و تکنیک هایی که در روند جراحی بینی استخوانی انجام می شود متفاوت است. در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴ دیدگاه ها
 1. محمد حسین کریمی

  سلام دکتر . مطالب خوبی بود ممنون. لطفاً در رابطه با عینک زدن بعد از عمل مطلب بزارید.

  پاسخ
  • دکتر مسعود حسن پور

   دوست عزیز توضیحات در خصوص عینک زدن بعد از جراحی بینی در ویدئو ی ابتدای همین مقاله وجود داره لطفا تماشا بفرمایید . متشکرم

   پاسخ
 2. معصومه احلامی

  من پارسال جراحی بینی انجام دادم و خیلی ممنونم ازتون آقای دکتر. ولی یه سوال داشتم خواستم بدونم که بعد از یک سال میتونم جراحی داشته باشم؟ چون من حدود دو ماه بعد از عمل تصادف کردم متاسفانه

  پاسخ
  • دکتر مسعود حسن پور

   سلام دوست عزیز . ممنون از نظرتون . اگر سانحه ای که براتون اتفاق افتاده آسیب جدی به بینی وارد کرده باشه که نیاز به جراحی مجدد داشته باشید امکانش وجود داره . به طور کلی برای جراحی ترمیم بینی باید یک سال از عمل بینی گذشته باشد.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *