دکتر مسعود حسن پور 4 جراحی بینی 4 اقدامات بعد از جراحی بینی برای رفع تورم و کبودی
مدت زمان مطالعه5 دقیقه

اقدامات بعد از جراحی بینی برای رفع تورم و کبودی

مدت زمان مطالعه5 دقیقه

یکی از جراحی های پرطرفدار در بین افراد، جراحی زیبایی بینی است که امروزه از متقاضیان زیادی برخوردار شده است به منظور برطرف شدن هر چه زودتر ورم و کبودی بعد از عمل باید از تمام دستورالعمل های جراح بینی پیروی شود تا هیچ گونه مشکلی ایجاد نشود . از جمله مسائلی که افراد خواهان دانستن آن هستند مراقبت های قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی یا عمل رینوپلاستی است که در واقع خواهان مطلع شدند از دوره نقاهت بعد از جراحی بینی اند.

ابتدا جراح بینی باید دوران ریکاوری و دوره نقاهت بعد از عمل را برای بیمار به طور واضح توضیح دهد. از جمله مسائلی که بسیار موجب سوال است این می باشد که تورم و کبودی بعد از عمل چه هنگام برطرف خواهد شد؟ باید متذکر شویم هر عملی عوارض جانبی خاص خود را دارد و این عارضه در جراحی بینی نیز به وضوح دیده خواهد شد. اما کبودی و تورم بعد از عمل بیش از 3 تا 5 روز به طور کامل برطرف خواهد شد. شایان ذکر است که بگوییم دوران بهبودی از فردی به دیگری متفاوت است و ممکن است که شخصی خیلی زود تورم در او فرو نشیند و در دیگری مقداری دیرتر، که جای نگرانی ندارد و مسئله ای کاملا طبیعی می باشد. جراح تاکید می کند که در جراحی بینی گوشتی تورم و کبودی مقداری دیرتر از جراحی بینی استخوانی برطرف خواهد شد، این پروسه به دلیل بافت های اضافی بینی است که باید حذف شود برعکس جراحی بینی استخوانی که اقدام به تراشیدن استخوان آن می کنند.

برای این که تورم زودتر برطرف شود بهتر است که از کمپرس یخ در ناحیه جراحی و اطراف آن استفاده شود. این فرآیند بسیار در بهبود تسریع می بخشد و نباید سهل انگاری نمود. جراح بینی برای این که بیمار بعد از عمل از بخیه راحت باشد، از بخیه های جذبی استفاده می نماید که 3 تا 7 روز بعد از عمل به صورت طبیعی جذب می شود.

این عمل کم ریسک بود و متقاضی می تواند بعد از  10 روز به فعالیت و کارهای روزمره بپردازد فقط باید احتیاط نماید که ضربه و یا فشاری به بینی وارد نشود، زیرا باعث تورم و در نتیجه خونریزی می شود، در صورت رخداد این عارضه به جراحی ترمیمی بینی ترمیمی احتیاج پیدا خواهد کرد.

اقدامات قبل از جراحی بینی

بعد از این که تصمیم به انجام جراحی بینی گرفته می شود، اقداماتی که رعایت آن ها قبل از جراحی ضروری است، در اختیارتان قرار خواهد گرفت. مواردی از قبیل:

 • مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین، ژلوفن، ناپروکسن، داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی، مکمل های گیاهی از دو هفته قبل از جراحی ممنوع است. چرا این قبیل داروها احتمال خونریزی حین جراحی و بعد از آن را افزایش می دهند.
 • استعمال سیگار و دخانیات، دو هفته قبل و بعد از جراحی ممنوع است. نیکوتین موجود در سیگار، روند بهبود را به تاخیر می اندازد و احتمال بروز عوارض را افزایش می دهد.
 • از تماس مستقیم با نور خورشید باید به مدت دو هفته خودداری شود. هنگام قرار گرفتن در محیط بیرون باید از کرم های ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کرد.
 • داروهایی مانند آنتی بیوتیک و مسکن که از سوی پزشک تجویز می شوند، باید به موقع و طبق دستور پزشک مصرف شوند.
 • آرایش صورت باید به طور کامل پاک شود.
 • هر گونه زیور آلات، لنزهای تماسی و پیرسینگ باید درآورده شوند.

توصیه می شود روز جراحی، فردی از دوستان و یا نزدیکان بیمار را همراهی کند. چرا که ممکن است بیمار به دلیل باقی ماندن اثرات بیهوشی قادر به رانندگی و یا به تنهایی راه رفتن نباشد.

در کنار نکاتی که باید از سوی بیمار رعایت شوند، یک سری اقدامات از سوی پزشک نیز انجام خواهد شد. مواردی از قبیل:

 • معاینه کامل ساختار داخلی و خارجی بینی، بررسی وضعیت استحکام استخوان و غضروف بینی، بررسی وضعیت پوست
 • تهیه عکس های سه بعدی، که می تواند تا حد بسیار زیادی نتایج احتمالی جراحی بینی را نشان دهد.
 • بررسی سوابق پزشکی و مصرف هر گونه دارو. به همین خاطر، بیمار باید لیستی از داروهای مصرفی و یا ابتلا به هر گونه شرایط خاص پزشکی را به پزشک اطلاع هد.

افرادی که خواهان انجام جراحی زیبایی بینی هستند، باید از لحاظ سلامتی در شرایط خوبی به سر ببرند و مبتلا به بیماری خاصی نباشند. برخی شرایط پزشکی می توانند بر نتیجه جراحی تاثیر بگذارند.

روند جراحی بینی انجام می شود، بعد از آن نوبت می رسد به دوره نقاهت جراحی و مراقبت هایی که باید رعایت شوند تا نتایج بهتری حاصل شود.

مراقبت بینی پس از جراحی

اینفوگرافی اقدامات بعد از جراحی بینی

بعد از مرخص شدن از کلینیک  مهم ترین کار برای کاهش تورم بینی ، تهیه یک کمپرس سرد است که در 48 ساعت اولیه بر روی بینی و گونه و اطراف چشم ها قرار میگیره . این کمپرس شاید در ساعت های اولیه بعد از عمل ناخوشایند باشه ، اما تاثیر به سزایی در کبودی و تورم بعد از عمل خواهد داشت .

به راحتی می توانید از این وسیله مفید استفاده کنید تا به میزان قابل توجهی از کبودی و تورم بعد از عمل کاهش بدید . به یاد داشته باشید که دوره ی نقاهت  یه دوره ی کوتاه تقریبا سه یا چهار روزه است ، تا زمانی که گچ یا اسپیلنت بینی برداشته نشده حتما از کمپرس سرد استفاده  کنید تا بعد از برداشتن گچ دچار نگرانی نشوید.

5 نکته طلایی بعد از عمل بینی
کارهای مهمی که بعد از عمل زیبایی بینی باید انجام داد

کاهش ورم بینی بعد از جراحی

به منظور کاهش ورم و کبودی بعد از عمل توصیه می شود که از کمپرس یخ استفاده شود زیرا که عارضه کبودی و تورم طبیعی است در هر بینی رخ خواهد داد و معمولا 1 تا 2 هفته کاملا برطرف خواهد شد.

چنانچه بعد از جراحی بینی خونریزی در فرد اتفاق بیفتد نباید نگران شود زیرا عارضه ای کاملا طبیعی می باشد و و باعث می شود که کبودی به حداقل برسد.

بهتر است به منظور کاهش تورم بعد از عمل از قرار گیری در آفتاب و مکان های پر حرارت اجتناب نماید و در حین خواب سر را بر روی جسم مرتفع  که زاویه را 30 تا 45 درجه نشان می دهد، قرار نماید.

بهتر است که از حمل اجسام سنگین و سفت اجتناب شود زیرا کوچک ترین فشار باعث ایجاد کبودی و تورم در ناحیه بینی خواهد شد.

سخن پایانی

موارد و نکات بسیاری را بعد از جراحی بینی باید مد نظر قرار دهید ، اما در نهایت باید بدانید که یک جراحی بینی موفق علاوه بر زیبایی ظاهری ، سلامتی شما را نیز حفظ کرده و مانع از ایجاد هر گونه مشکل برای شما خواهد شد. در طول دوره ی نقاهت و بعد از پایان آن جراح زیبایی بینی همراه شما خواهد بود و هر گونه نگرانی و سوالی که ذهن تان را درگیر کرده است را برطرف می نماید .

باید توجه داشته باشید که در طول دوره ی نقاهت توصیه ها و نکات را به خوبی رعایت نمایید تا در زمان کمتر و سریع تر به زندگی روزمره بازگردید بتوانید به راحتی سرکار بروید، آشپزی کنید ، تفریح کنید ، سفر بروید …

جراحی زیبایی بینی یک تصمیم بسیار مهم برای هر فرد است که می تواند نتایج مختلفی را بعد از عمل در پی داشته باشد ، از این رو توصیه اکید برای انتخاب بهترین جراح زیبایی بینی داریم ، انتخابی آگاهانه و هوشمندانه که در نهایت موجب رضایتمندی و خوشحالی شما عزیزان می شود .

در ادامه سوالات مطرح شده در این بخش را پاسخ داده ایم : 

سوالات شما عزیزان

دکتر مسعود حسن پور

دکتر مسعود حسن پور

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

خدمات:
جراحی های زیبایی بینی
جراحی های ترمیمی بینی
جراحی انحراف تیغه بینی
شکستگی بینی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
تحرک و ورزش بعد از جراحی بینی چگونه است؟

تحرک و ورزش بعد از جراحی بینی چگونه است؟

جراحی زیبایی بینی یا عمل رینوپلاستی یکی از اقداماتی است که باعث اصلاح قوز و نوک بینی و رفع عیوب ظاهری آن می‌شود. همان طور که میدانید عمل جراحی بینی نیاز به مراقبت های لازم و رعایت نکات بعد از جراحی می باشد که در نهایت منجر به از بین رفتن ورم و...

جراحی بینی استخوانی مرحله به مرحله

جراحی بینی استخوانی مرحله به مرحله

همانطور که می دانید افراد از آناتومی صورت خاصی برخوردار است. از این رو لازم است پزشک متخصص پیش از اقدام به انجام جراحی بینی، ابتدا آناتومی صورت بیمار را بررسی کند. اگر یک پزشک متخصص در خصوص زیبایی شناخت کافی نداشته باشد نمی تواند با قرار دادن اجزای...

بیهوشی بعد از جراحی بینی چه اثراتی دارد ؟

بیهوشی بعد از جراحی بینی چه اثراتی دارد ؟

عمل جراحی بینی که یکی از محبوب ترین عمل های زیبایی در چهره می باشد، دارای قواعد و اصولی است که ازجانب جراح زیبایی بینی مد نظر قرار می‌گیرد . یکی از مهمترین موارد برای انجام عمل بینی انتخاب جراح بیهوشی و متخصص بیهوشی است که با دقت و مهارت این اقدام...

بهترین سن برای جراحی بینی استخوانی

بهترین سن برای جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی یکی از انواع جراحی های زیبایی بینی است که برای افراد دارای بینی استخوانی انجام می شود. به دلیل تفاوت هایی که میان بینی استخوانی و گوشتی وجود دارد اقدامات و تکنیک هایی که در روند جراحی بینی استخوانی انجام می شود متفاوت است. در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

4 دیدگاه ها
 1. محمد حسین کریمی

  سلام دکتر . مطالب خوبی بود ممنون. لطفاً در رابطه با عینک زدن بعد از عمل مطلب بزارید.

  پاسخ
  • دکتر مسعود حسن پور

   دوست عزیز توضیحات در خصوص عینک زدن بعد از جراحی بینی در ویدئو ی ابتدای همین مقاله وجود داره لطفا تماشا بفرمایید . متشکرم

   پاسخ
 2. معصومه احلامی

  من پارسال جراحی بینی انجام دادم و خیلی ممنونم ازتون آقای دکتر. ولی یه سوال داشتم خواستم بدونم که بعد از یک سال میتونم جراحی داشته باشم؟ چون من حدود دو ماه بعد از عمل تصادف کردم متاسفانه

  پاسخ
  • دکتر مسعود حسن پور

   سلام دوست عزیز . ممنون از نظرتون . اگر سانحه ای که براتون اتفاق افتاده آسیب جدی به بینی وارد کرده باشه که نیاز به جراحی مجدد داشته باشید امکانش وجود داره . به طور کلی برای جراحی ترمیم بینی باید یک سال از عمل بینی گذشته باشد.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *